Jane’s Defence Weekly poinformowało, że prototyp nowego amfibijnego pojazdu desantowego Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (Zaha) po raz pierwszy pojawi się publicznie na targach przemysłu obronnego IDEF w Stambule w maju 2019 roku. Na tegorocznym salonie IndoDefence 2018 w Dżakarcie tureckie przedsiębiorstwo FNSS Savunma Sistemleri pokazało koncept tego wozu.

Kontrakt, w którego ramach powstanie dwadzieścia siedem gąsienicowych pojazdów desantowych, podpisano w marcu 2017 roku. W tej liczbie zawierać się będą dwadzieścia trzy egzemplarze w konfiguracji transportera opancerzonego, dwa wozy dowodzenia i dwa pojazdy ewakuacji medycznej. Wszystkie będą przeznaczone dla pierwszego tureckiego wielozadaniowego okrętu desantowego Anadolu.

Zaha powstanie na podwoziu opancerzonego pojazdu bojowego Kaplan, który ma spawany wodoszczelny kadłub. Dwa pędniki strumieniowe zamontowane z tyłu kadłuba zapewniają pojazdowi zdolność pływania. Kaplan może wykonywać skręty w wodzie, a nawet cofać. Porusza się na lądzie z maksymalną prędkością 70 kilometrów na godzinę, zaś jego zasięg wynosi 650 kilometrów.

Pojazd w wersji transportera opancerzonego będzie wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów. Moduł będzie zamontowany po prawej stronie kadłuba, tuż za jednostką napędową.

Zaha będzie używany do desantowania piechoty i ich wyposażenia na ląd, wsparcia żołnierzy podczas zdobywania celów nadbrzeżnych oraz zapewnienia wsparcia podczas działań w głębi lądu.

Zobacz też: Turcja podpisała kontrakt na 250 czołgów Altay

(janes.com)

materiały prasowe FNSS Savunma Sistemleri