Turecki podsekretariat do spraw przemysłu obronnego (Savunma Sanayii Başkanlığı) poinformował 23 marca o przekazaniu przez przedsiębiorstwo FNSS kolejnych seryjnych niszczycieli czołgów Kaplan 10 tureckim wojskom lądowym. To druga dostawa pojazdów. 25 grudnia w zakładach w Gölbaşı w prowincji Ankara, w ramach pilotażowego etapu dostarczono dwa inne pojazdy: gąsienicowego Kaplana 10 i kołowego Parsa.

Pojazdy są wyposażone w rosyjskie przeciwpancerne pociski kierowane Korniet-E. Przed przekazaniem pojazdy poddano testom mobilności, poprawności działania urządzeń elektronicznych i modułów uzbrojenia. Wozy testowano w różnych warunków klimatycznych i zademonstrowano zdolność do pływania. Zbadano również odporność balistyczną i przeciwminową.

Dostawy rozpoczęte w grudniu odbywają się na mocy podpisanego w 2016 roku kontraktu na produkcję 260 pojazdów wyposażonych w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych. 184 pojazdy będą mieć trakcję gąsienicową, 76 – trakcję kołową. 196 otrzyma przeciwpancerne pociski kierowane OMTAS, zaś pozostałe – rosyjskie ppk Korniet-E.

Zobacz też: Belgijskie Piranhe bez amunicji przeciwpancernej

(militaryleak.com, janes.com)

FNSS