Podczas uroczystości, która odbyła się 25 grudnia w zakładach w Gölbaşı w prowincji Ankara, przedsiębiorstwo FNSS przekazało pierwsze seryjne niszczyciele czołgów – Kaplan 10 (na zdjęciu) i Pars – tureckim siłom zbrojnym. Dwa pojazdy uzbrojono w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych. Jest to jedynie preludium do realizacji całego programu dostawy, który ma się zakończyć w 2022 roku.

Niszczyciele czołgów powstają w ramach specjalnego programu wzmocnienia potencjału tureckich wojsk lądowych w zakresie niszczenia mocno opancerzonych celów. W programie bierze udział szereg przedsiębiorstw sektora obronnego, w tym dwaj potentaci: Aselsan i Roketsan.

Przed przekazaniem gąsienicowy Kaplan 10 i kołowy Pars przeszły wymagające testy, które zakończyły się w tym miesiącu. Próby sprawdziły mobilność pojazdów, poprawność działania podzespołów, w tym urządzeń elektronicznych i modułów uzbrojenia. Ponadto wozy poddano działaniu różnych warunków klimatycznych i zademonstrowano zdolność do pływania. Zweryfikowano także poziom ochrony balistycznej i przeciwminowej.

W 2016 roku FNSS otrzymało kontrakt na produkcję 260 pojazdów wyposażonych w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych. W tej liczbie zawierają się 184 pojazdy o trakcji gąsienicowej i 76 o trakcji kołowej. 196 wyposażonych będzie w przeciwpancerne pociski kierowane OMTAS, zaś pozostałe – w rosyjskie ppk Korniet-E.

Zobacz też: Altay opóźniony

(armyrecognition.com)

FNSS