Turecki podsekretariat do spraw przemysłu zbrojeniowego poinformował, że Ankara przerwała rozmowy z koncernem CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corporation). Negocjacje w sprawie zakupu systemów przeciwlotniczych w ramach programu T-LORAMIDS trwały od przeszło dwóch lat. Oba państwa nie dogadały się w sprawie warunków kontraktu, w myśl którego chiński system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu HQ-9 miałby trafić do tureckich sił zbrojnych. Podstawowym, a jednocześnie decydującym problemem była niechęć potencjalnego chińskiego kontrahenta do zapewnienia, że w przyszłości zestawy będą mogły być produkowane w Turcji.

Jak poinformowały źródła rządowe, Turcja oprze swoją obronę przeciwlotniczą na produktach lokalnego przemysłu. Ankara przyznaje, że takie rozwiązanie jest optymalne dla tureckich sił zbrojnych. Być może jest to próba zasygnalizowania innym państwom NATO, że Turcja gotowa jest zmienić podejście do spraw wspólnej obrony powietrznej. Wydaje się, że turecki rząd, przerywając rozmowy z Chińczykami i deklarując rozwój własnych systemów obrony powietrznej, nie zamyka się na kolejne propozycje przegranych w przetargu, Raytheona i koncernu Eurosam.

Pierwsze wątpliwości w sprawie nabycia chińskich zestawów pojawiły się w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas prezydent-elekt Recep Tayyip Erdoğan oświadczył, że Turcja nie może się zdecydować na ostateczny wybór w sprawie nabycia systemów obrony powietrznej. W tym czasie toczyły się już wstępne rozmowy z francusko-włoskim koncernem Eurosam.

Nie bez wpływu były również obiekcje państwa NATO, które zwracały uwagę, że kupno i użytkowanie systemów HQ-9 doprowadziłoby do wycieku informacji na temat organizacji obrony powietrznej w innych państwach NATO. Od samego początku, czyli od września 2013 roku, wybór produktu CPMIEC był pod ostrzałem zachodnich rządów.

(armyrecognition.com; fot. Jian Kang, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons)

Jian Kang, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via Wikimedia Commons