Turecki rząd oficjalnie wystartował z przetargiem na modernizację 200 czołgów znajdujących się w inwentarzu wojsk lądowych. Analitycy szacują, że wartość przyszłej umowy wyniesie około 500 milionów dolarów. Postępowanie będzie prowadzone przez podsekretariat do spraw przemysłu obronnego. W jego wyniku wyłoniona zostanie firma lub więcej podmiotów, które zmodernizują 120 Leopardów 2A4, 40 M60A3 i tyle samo M60T.

Program okrzyknięto priorytetowym po tym, jak tureckie Leopardy musiały uznać wyższość bojowników samozwańczego Państwa Islamskiego. Przyszły modernizator skupi się na polepszeniu ochrony przed kierowanymi pociskami przeciwpancernymi. Maszyny mają zostać dopancerzone, w tym wyposaży się je w system obrony aktywnej.

Do przetargu swoje oferty zgłosił już pięć tureckich firm: państwowe przedsiębiorstwa Aselsan i Roketsan oraz spółki prywatne BMC, Otokar i FNSS. Szczególne zdziwienie wywołuje oferta Aselsanu, który specjalizuje się w dziedzinie elektroniki i produkcji pocisków rakietowych. Mimo że program modernizacji jest skonstruowany w ten sposób, aby promować lokalnych przedsiębiorców, pojawia się również szansa dla zagranicznych dostawców, w szczególności w przypadku systemu obrony aktywnej.

Modernizacji Leopardów 2 może podjąć się powstałe w sierpniu bieżącego roku konsorcjum, w którego skład wchodzą niemiecki Rheinmetall, turecki producent pojazdów opancerzonych BMC i malezyjski Etika Strategi. Podobnie jest w przypadku M60. Israeli Military Industries zmodernizowało czołgi tego typu do wariantu M60T już w pierwszej dekadzie obecnego wieku.

Turecki rząd zachowuje prawo do podziału programu unowocześnienia. Oczekuje się, że postępowanie zakończy się jeszcze w bieżącym roku. Modernizacja taboru pancernego zapowiadana jest jako rozwiązanie na krótką metę, Turcja oczekuje bowiem, że już w ciągu kilku miesięcy rozstrzygnie się sprawa seryjnej produkcji Altaya.

Zobacz też: Turcja zmodernizuje czołgi w oczekiwaniu na Altaya?

(defensenews.com)

KIZILSUNGUR, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported