Jak donoszą tureckie media, we wrześniu ma zostać otwarta nowa turecka baza wojskowa w Katarze. Uroczyste jej uruchomienie ma odbyć się w obecności przywódców obu państw. Nowo wybudowany obiekt ma znacząco zwiększyć liczebność stacjonujących w Katarze żołnierzy, choć szczegóły są utrzymywane w tajemnicy.

Nowa placówka ma znajdować się w pobliżu bazy imienia Tarika ibn Zijada, gdzie już stacjonuje kontyngent turecki. Znajduje się tam połączone dowództwo katarsko-tureckie. Oficjalnie tureccy wojskowi mają za zadanie szkolić katarskich partnerów, a wspólna baza ma pogłębić współpracę między oboma krajami.

Na obecność tureckiego wojska w Katarze od początku niechętnie patrzyły Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Żądały one wycofania tureckich żołnierzy z terytorium emiratu. Gdy Katar został objęty blokadą przez państwa Zatoki Perskiej, Ankara zwiększyła liczebność swoich oddziałów, co miało być jasnym sygnał wsparcia dla Dauhy.

W ostatnich latach Turcja wybudowała bazę także w Somalii oraz zaangażowała się w konflikt w Syrii i irackim Kurdystanie. Katar zaś stał się również istotnym odbiorcą tureckiego uzbrojenia, między innymi czołgów Altay.

Zobacz też: Pierwsze testy tureckiego działa elektromagnetycznego Şahi 209 Bl. II

(middleeastmonitor.com)

US Army / Sgt. 1st Class Michael Hagburg