Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że Indonezja zamówiła w Korei Południowej trzy okręty podwodne typu Chang Bogo. Jest to licencyjna wersja niemieckiego typu 209/1400. Podobne okręty chce sprzedać Indonezji również Turcja.

Łącznie z zamówionymi niedawno trzema jednostkami Indonezja będzie poosiadała osiem okrętów podwodnych. Jednak potrzeby państwa w dziedzinie floty podwodnej określono na dwanaście jednostek. Realizacja planu napotyka na trudności budżetowe, lecz planiści mają nadzieję, że cztery brakujące okręty uda się zamówić w połowie przyszłej dekady. Turcja przygotowuje się właśnie do tego spodziewanego przetargu.

Podobnie jak Korea Południowa, tak i Turcja posiada licencję na budowę okrętów podwodnych typu 209/1400. Producent okrętów – stocznia Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) – dokonała prezentacji jednostek dla przedstawicieli dowództwa indonezyjskiej marynarki wojennej. Prezentacja odbyła się 12 lutego w siedzibie dowództwa marynarki wojennej w Dżakarcie. Poza przedstawicielami stoczni i dowództwa, w spotkaniu wzięła udział również załoga indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Ardadedali.

Zobacz też: Daewoo zmodernizuje indonezyjski okręt podwodny

(janes.com)

U.S. Navy/Mate 3rd Class Michael J. Pusnik, Jr.