30 kwietnia Turcja rozpoczęła budowę swojego pierwszego wielozadaniowego okrętu desantowego Anadolu. W tym dniu w stoczni Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. w Tuzli, małym miasteczku na przedmieściach Stambułu, odbyła się ceremonia pierwszego cięcia blach pod przyszły okręt flagowy tureckiej marynarki wojennej.

W uroczystości uczestniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Oświadczył, że Anadolu będzie pierwszym okrętem w rodzimej marynarce wojennej, z którego operować będą wielozadaniowe samoloty krótkiego startu i pionowego lądowania F-35B Lightning II. Ponadto według Erdogana okręt zostanie przekazany do testów państwowych w ciągu czterech lat, a nie jak pierwotnie planowano za pięć i pół roku.

Podsekretariat do spraw Przemysłu Zbrojeniowego i stocznia Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. podpisały wstępne porozumienie o dostawie nowego okrętu desantowego dla Türk Deniz Kuvvetleri w 2013 roku, zaś na ubiegłorocznych targach IDEF 2015 sygnowały już konkretną umowę dotyczącą opracowania projektu. Był on gotowy już w styczniu bieżącego roku.

Jednym z głównych wymogów przetargu była budowa okrętu przez tureckie przedsiębiorstwo, które byłoby odpowiedzialne jednocześnie za projektowanie, budowę, integrację uzbrojenia, testy i dostarczenie do tureckiej marynarki wojennej. Ostatecznie projekt budowy Anadolu leży w rękach konsorcjum, w którego skład oprócz tureckiej stoczni wchodzi hiszpańska Navantia. Dostarczeniem systemów uzbrojenia zajmą się Aselsan i Havelsan.

Zobacz też: Anadolu i tureckie aspiracje

(navyrecognition.com; na zdjęciu lekki lotniskowiec Juan Carlos I, fot. José Luis Porta na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

José Luis Porta, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported