Samarskie zakłady lotnicze Awiakor przekazały Siłom Powietrzno-Kosmicznym zmodernizowany bombowiec strategiczny Tu-95MSM. Samolot otrzymał nazwę Dubna, zapożyczoną od miejscowości położonej nieopodal Moskwy.

Prace, którym został poddany samolot miały doprowadzić do zwiększenia możliwości bojowych samolotu, w szczególności w zakresie przenoszonego uzbrojonego. Modernizacja trwała trzy miesiące. W tym czasie zainstalowano nowe systemy nawigacyjne i przeznaczone do komunikacji. Ponadto maszynę przystosowano do przenoszenia do ośmiu pocisków manewrujących Raduga Ch-101/102 o zasięgu pięć i pół tysiąca kilometrów na zewnętrznych pylonach podskrzydłowych. Przed modernizacją Tu-95MS przenosił do sześciu pocisków Ch-55.

Ch-101 uzbrojona jest w konwencjonalną głowicę bojową o masie czterystu kilogramów, zaś Ch-102 głowicę termonuklearną o mocy dwustu pięćdziesięciu kiloton. Mogą poruszać się na minimalnej wysokości trzydziestu metrów nad ziemią i są pociskami trudno wykrywalnymi.

Oba warianty naprowadzane są inercyjnie lub za pomocą lokalnego systemu globalnej nawigacji GLONASS. W wyniku prac przystosowano Tu-95MSM do odpalania pocisków, które mogą być naprowadzane na cel z dokładnością do pięciu metrów.

Oczekuje się, że druga maszyna Tu-95MSM trafi do rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych jeszcze w tym roku. Trzecia zaś niebawem trafi do samarskich zakładów lotniczych, gdyż na grudzień zaplanowano początek jej modernizacji. Rosjanie zakładają, że flota Tu-95 będzie służyć w lotnictwie dalekiego zasięgu do 2025 roku.

(sputniknews.com; defensenet.net; fot. Igor Dvurekov, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)