Pierwszy zmodernizowany bombowiec Tu-22M3M odbył 28 grudnia dziewiczy lot z lotniska zakładów lotniczych imienia S.P. Gorbunowa w Kazaniu. Służba prasowa koncernu OAO Tupolew poinformowała, że samolot przebywał w powietrzu trzydzieści siedem minut i wzniósł się na wysokość 1500 metrów. Przelot miał przebiec bez komplikacji, piloci nie raportowali o nawet najmniejszych usterkach technicznych systemów. Tu-22M3M był pozbawiony uzbrojenia.

Zmodernizowanego nosiciela pocisków manewrujących po raz pierwszy zaprezentowano w sierpniu 2018 roku. Już wówczas zapowiadano cykl prób naziemnych i szybki oblot, który miał nastąpić we wrześniu. Okazało się, że przyjętych terminów nie udało się dotrzymać, ale zdołano oblatać maszynę jeszcze w tym roku.

Tu-22M3M to pierwsze bombowce przystosowane do przenoszenia pocisków manewrujących Ch-32 i hipersonicznych Ch-47M2 Kinżał. Modernizacja do standardu M3M obejmie trzydzieści z sześćdziesięciu ośmiu posiadanych przez Rosję maszyn tego typu. Wejdą one do służby w 2021 roku.

W Tu-22M3M zainstalowano niemal nowy pakiet awioniki. Obejmuje on między innymi system nawigacyjno-celowniczy SWP-24-22 Giefiest (Hefajstos), przystosowany do współpracy z nawigacją satelitarną GPS i GLONASS. Poza tym maszyna otrzymała nowy układ kontroli pracy silników i przepływu paliwa, a także system walki radioelektronicznej, podobny do stosowanego w bombowcach Tu-160M. Załoga będzie mieć do dyspozycji nowe wyświetlacze wielofunkcyjne. Wszystkie powyższe zmiany mają sprawić, że Tu-22M3M będzie między innymi bardziej skuteczny w walce z okrętami podwodnymi.

Zobacz też: Rosyjskie bombowce będą latać z bazy Hamadan?

(tass.com)

Dmitriy Pichugin, GNU Free Documentation License, Version 1.2