Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami Tu-160M2 odbył się w styczniu 2018 roku, a konkretnie – dzisiaj. Maszyna numer 0804 spędziła w powietrzu siedem minut. Wzniosła się w tym czasie na wysokość 300 metrów.

Lot – jak widać na nagraniu – odbywał się w stosunkowo trudnych warunkach pogodowych. Nie mogło być jednak mowy o jego przełożeniu, gdyż z tej okazji Kazanskij awiacyonnyj zawod im. S.P. Gorbunowa odwiedził prezydent Władimir Putin. Samolot zachowywał się poprawnie i wykonał wszystkie manewry zgodnie z planem.

Maszyna otrzymała nazwę własną Piotr Diejniekin, na cześć generała dowodzącego wojskami lotniczymi w krytycznym okresie przejścia od Związku Radzieckiego przez zintegrowane siły powietrzne Wspólnoty Niepodległych Państw po odrębne lotnictwo Federacji Rosyjskiej. Diejniekin zmarł w styczniu ubiegłego roku.

Dziesięć zmodernizowanych strategicznych nosicieli pocisków manewrujących ma kosztować 160 miliardów rubli. Realizacja tego zamówienia powinna zaabsorbować wszystkie moce przerobowe kazańskich zakładów do 2027 roku.

Zobacz też: Tu-160 przechwycone w trakcie patrolu nad Morzem Północnym

(tass.ru)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic