W ostatnich dniach niektóre amerykańskie serwisy informacyjne opublikowały wiadomość, jakoby w ramach „pokazu siły” wobec Korei Północnej na Oceanie Spokojnym pojawiły się aż trzy okręty lotnicze US Navy. Mimo wojennego brzmienia wystąpień przywódców Stanów Zjednoczonych, Korei Północnej i Japonii najprawdopodobniej jednak informacja ta jest tylko obliczoną na sensację nadinterpretacją faktów.

Na taki obraz sytuacji złożyły się ruchy grup bojowych trzech lotniskowców. USS Ronald Reagan (CVN 76) wypłynął we wrześniu w rutynowy trzymiesięczny rejs, w trakcie którego ćwiczył z marynarką Korei Południowej. USS Theodore Roosevelt (CVN 71) podąża w stronę Zatoki Perskiej. USS Nimitz (CVN 68) wyszedł spod dowództwa 5. Floty, przygotowując się do odpoczynku w porcie i powrotu do Stanów Zjednoczonych.

Trzeźwe stanowisko w tej sprawie zachowuje południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap News. Przypomina ona, że obszar działania 7. Floty US Navy rozciąga się od międzynarodowej linii zmiany daty aż po granicę między Indiami a Pakistanem oraz od Wysp Kurylskich po Antarktydę. Wysłanie w pobliże Półwyspu Koreańskiego drugiego lotniskowca mogłoby zaś być odebrane jako prowokacja.

Pojawienie się dodatkowych lotniskowców w Azji teoretycznie może stanowić preludium do amerykańskiej interwencji zbrojnej. Dwa takie okręty w zupełności wystarczyłby do prowadzenia intensywnych lotów bojowych przez całą dobę w okresie od trzech do pięciu dni. Potem przynajmniej jeden lotniskowiec musiałby uzupełnić paliwo lotnicze, zapasy i uzbrojenie. Właśnie wtedy przydawałby się trzeci.

Na razie jednak dyslokacja trzech lotniskowców US Navy na pozornie tym samym, acz bardzo szeroko definiowanym obszarze wygląda raczej na przypadek niż na przygotowania do wojny. Media spekulują także, iż przejściowo zwiększona obecność amerykańskich wojsk na zachodnim Pacyfiku może wiązać się z zapowiadanymi na listopad podróżami zagranicznymi prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz też: Czwarty Nimitz u brzegów Chin w odpowiedzi na Shandonga?

(yonhapnews.co.kr, military.com, foxnews.com, usni.org; na zdj. myśliwce F/A-18 na pokładzie USS Nimitz)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Kennishah J. Maddux