Przedsiębiorstwo BAE Systems Land & Armaments LP poinformowało o otrzymaniu trzeciego kontraktu na produkcję trzydziestu pływających transporterów opancerzonych ACV 1.1. Umowa, którą podpisano, korzystając z opcji głównego kontraktu, obejmuje także koszty utrzymania, obsługi i wprowadzenia pojazdów do służby. Dotyczy ona – podobnie jak dwie poprzednie fazy małoseryjne – wozów w wersji transportera opancerzonego.

Produkcja odbywać się będzie w kilku zakładach przedsiębiorstwa i ma zakończyć się w styczniu 2022 roku. Amerykańskiego podatnika kosztować będzie blisko 120 milionów dolarów.

Korpus Piechoty Morskiej kupi minimum 704 pojazdy w kilku wariantach: transportera opancerzonego (ACV-P), wozu dowodzenia (ACV-C), z armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów (ACV-30) i zabezpieczenia technicznego (ACV-R). Do tej pory podpisano kontrakt na 204 pojazdy małoseryjne, a kolejne umowy są wypełnieniem zawartych w nim opcji. ACV 1.1. są następcą przestarzałych transporterów opancerzonych AAV7, które służą od 1972 roku.

19 czerwca 2018 roku podpisano pierwszy kontrakt na dostawę trzydziestu ACV i już trzy miesiące później rozpoczęto budowę pierwszego transportera. Równocześnie egzemplarze prototypowe przechodziły próby poligonowe, które nie wykazały istotnych usterek technicznych. Drugi kontrakt podpisano w grudniu ubiegłego roku. We wrześniu zaprezentowano natomiast ciekawe rozwiązanie w postaci ACV w wariancie kołowego niszczyciela czołgów (ACV NLOS).

Zobacz też: Nowy model drużyny USMC

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems