Pod koniec maja sekcje kadłuba trzeciego chińskiego lotniskowca zniknęły z suchego doku w stoczni Jiangnan w Szanghaju, gdzie okręt powstaje. Nowe dane pozwoliły wskazać dok, do którego sekcje zostały przeniesione, i obalić tezy, jakoby zrezygnowano z budowy jednostki.

Stosunkowo szybko udało się wskazać miejsce, w które przeniesiono elementy lotniskowca, brakowało wszakże jednoznacznego potwierdzenia. Duże zachmurzenie nad Szanghajem panujące w ostatnich tygodniach utrudniało komercyjnym satelitom wykonanie odpowiedniej jakości zdjęć.

Z pomocą przyszły chińskie media społecznościowe. Na Weibo, z grubsza odpowiedniku Twittera, pojawiło się zdjęcie wykonane najprawdopodobniej z przepływającej w pobliżu jednostki. Widać na nim zidentyfikowane już wcześniej sekcje kadłuba lotniskowca umieszczone w suchym doku numer 4 stoczni Jiangnan.

Media społecznościowe są interesującym źródłem wiedzy o chińskim uzbrojeniu. Zdjęcia sprzętu zamieszczają tam nie tylko miłośnicy militariów, ale także Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza. Z drugiej strony często pojawiają się z tego powodu wątpliwości, czy mamy do czynienia z kontrolowanym przeciekiem lub dezinformacją.

Projektując lotniskowiec typu 002 (003), chińscy konstruktorzy odeszli od radzieckich wzorców i przyjęli amerykańskie rozwiązania. Trwają również prace nad projektem atomowego lotniskowca, aczkolwiek nie wiadomo na jakim obecnie etapie się znajdują.

Zobacz też: Indyjski lotniskowiec był gotów do walki w czasie starć z Pakistanem

(forbes.com)

PLAN