13 czerwca do bazy lotniczej Subang na zachodzie Malezji dotarł trzeci samolot transportowy A400M. Maszyna oznaczona numerem M54-03 przeznaczona jest dla Królewskich Malezyjskich Wojsk Lotniczych. Pasa startowego dotknął w poniedziałkowe popołudnie, cztery dni po tym jak został oficjalnie przekazany malezyjskiemu lotnictwu.

A400M, lecąc z zakładów montażowych Airbus Defence and Space z hiszpańskiej Sewilli, pokonał około 9100 kilometrów i wykonał jedno międzylądowanie na lotnisku Al Batin w Abu Zabi. Lot odbył się tą samą trasą, którą przemierzały poprzednie dwie maszyny.

W przeciwieństwie do przybycia samolotu o numerze M54-03, do którego doszło pod koniec ubiegłego roku, wydarzenie miało raczej stonowany charakter. Przybył do bazy samotnie, bez specjalnej eskorty. Nie było też uroczystości, w której wzięłoby udział dowództwo wojsk lotniczych i przedstawiciele malezyjskiego ministerstwa obrony. Uroczyste powitanie samolotu odbędzie się dopiero po zakończeniu Ramadanu. Należeć będzie, podobnie jak pozostałe malezyjskie samoloty tego typu, do 22. Eskadry Lotnictwa Transportowego.

Pierwszy z czterech zamówionych przez Kuala Lumpur samolotów dotarł w marcu 2015 roku, drugi zaś w styczniu tego roku. Przekazanie trzeciego egzemplarza odbyło się z nieznacznym opóźnieniem z powodu problemów z silnikiem i innych wad. A400M borykał się w wadami skrzyni biegów, które wymagały, aby dokonywać ich przeglądu co 20 godzin lotu, a także z niekompletnymi systemami obronnymi i ograniczeniami w zakresie niektórych typów operacji, w powietrznodesantowych. Ostatnia maszyna ma dotrzeć do odbiorcy w listopadzie roku 2016.

Zobacz też: Udane próby A400M na trawiastym pasie startowym

(malaysiandefence.com; fot. Ministerstwo Obrony Malezji)