Serwis Jane’s 360 poinformował, że w 2019 roku być może zakończą się próby państwowe czołgów państwowych T-90M Proryw-3. 24 lutego rosyjskie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, że dotychczasowe próby zmierzają do końca i że potwierdziły one wcześniejsze założenia odnośnie do potencjału czołgu. Modernizację opracowano na podstawie doświadczeń bojowych z konfliktu syryjskiego.

Rosyjski ekspert wojskowy Aleksiej Chłopotow stwierdził, że pierwsza partia czołgów podstawowych T-90M Proryw-3 trafi do rosyjskich sił zbrojnych pod koniec 2019 roku, zaś gotowość operacyjną uzyskają one na początku przyszłego roku.

Nowa modernizacja czołgów T-90M nadal uzbrojona jest w gładkolufową armatę 2A46M-5 kalibru 125 milimetrów i sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Armata otrzymała jednak system pozycjonowania lufy, który ma poprawić szybkostrzelność i ułatwić celowania.

Ponadto czołg wyposażono w zaawansowany system kierowania ogniem Kalina. W jego skład wchodzą komputer balistyczny 1W528-2, wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U i panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy Sokolinyj Głaz. Wieża jest konstrukcją o otwartej architekturze, która pozwala na zabudowę różnego wyposażenia. Obecnie nie wiadomo, czy zrealizowano założenia projektowe, według których T-90M miał być wyposażony w ulepszony system stabilizacji lufy.

Załoga czołgu będzie mieć możliwość odpalania przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M119M o zasięgu do pięciu kilometrów, przeznaczonych do atakowania celów z pancerzem reaktywnym. Nowością będzie również użycia nowej amunicji programowalnej 3WOF128 Tielnik typu air-bursting munition.

Warto zauważyć, że o rychłym zakończeniu prób państwowych, które miały przebiegać bez komplikacji i zgodnie z wytyczonym harmonogramem, mówiono już ponad rok temu. W lutym 2018 roku zapewniano, że niebawem pierwsze wozy pancerne znajdą się w jednostkach.

W rosyjskich siłach zbrojnych T-90M Proryw-3 będzie odgrywał rolę pomocniczą w stosunku do kręgosłupa pancernego, którym są T-72B3M. Te ostatnie będą uzupełniane o egzemplarze Armaty i właśnie Prorywa-3. Do tej ostatniej wersji modernizowane będą T-90A (na zdjęciu tytułowym). T-90M ma być również szansą eksportową, gdyż wiele krajów posiada w arsenałach czołgi z rodziny T-90. Szczególnego klienta upatruje się w Indiach.

Zobacz też: Początek dostaw T-90S do Iraku

(janes.com)

Mike1979 Russia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported