Amerykanie są w trakcie modernizacji bojowych wozów piechoty Stryker i chcą szybkich postępów pracach. Celem jest montaż zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Protector Medium Caliber Remote Weapon Station z armatą automatyczną XM813 kalibru 30 milimetrów. Sprzęt firmy Kongsberg został wybrany w grudniu 2015 roku. W pierwszej kolejności unowocześnienie przejdą te, które stacjonują w Europie i służą w 2. Pułku Kawalerii US Army. Zmiany spowodują zwiększenie się zakresu celów, które będą mogły być zniszczone przez załogi Strykerów. Od tej pory będą mogły neutralizować lekko opancerzone pojazdy bojowe.

Kierownik programu Stryker w US Army, pułkownik Glenn Dean, poinformował, że program modernizacji jest w toku. W pierwszym rzucie przewiduje się stworzenie ośmiu prototypów przezbrojenie osiemdziesięciu trzech pojazdów i dostarczenie części zamiennych. Operacja ma pochłonąć nieco ponad 300 milionów dolarów. Do tej pory wojska lądowe otrzymały sześć z ośmiu prototypów, które znajdują się ośrodku wojskowym Aberdeen Proving Ground położonym koło Aberdeen w hrabstwie Harford w amerykańskim stanie Maryland.

Eksperci z 2. Pułku Kawalerii dokonali wymaganych obliczeń dla rozkładu masy operacyjnej po załadowaniu potrzebnego sprzętu i uzbrojenia. Odbyły się już także pierwsze strzelania. Latem bieżącego roku w ośrodku wojskowym w Aberdeen pojawią się pierwsze załogi, które sprawdzą właściwości jezdne pojazdu i wezmą udział w szkoleniach artyleryjskich W styczniu 2018 roku pierwsze Strykery trafią do Rose Barracks w Vilsecku w Niemczech, gdzie odbędą się szkolenia taktyczne i artyleryjskie, tak aby wdrożyć wszystkie zamiany zanim pojawi się sprzęt dla całej brygady.

Plany modernizacji pojazdów tego typu są jednak szersze. Amerykanie chcą wyposażyć w moduł uzbrojenia z armatą automatyczną XM813 kalibru 30 milimetrów połowę pojazdów Stryker służących w wojskach lądowych. Pozostałe pojazdy otrzymają wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Unowocześnieniu nie podlegać będą wersje specjalistyczne.

(defensenews.com)

US Army