Niefortunna wypowiedź prezydenta Donalda Trumpa może utrudnić Boeingowi walkę o zwycięstwo w przetargu na nowy myśliwiec dla Finlandii. Trump oznajmił podczas konferencji prasowej, że Helsinki zamówiły „znaczną liczbę” samolotów Boeing F/A-18E/F Super Hornet. Obok Trumpa stał w tym momencie składający wizytę w Waszyngtonie prezydent Finlandii Sauli Niinistö.

Trump rozminął się z prawdą: program HX wciąż jest na wstępnym etapie i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, a Super Hornet (prawdopodobnie w wersji Block 3) to tylko jeden z kandydatów. Niemniej jednak słowa amerykańskiego prezydenta wywołały burzę w Helsinkach. Tamtejszy rząd deklarował bowiem od początku, że program będzie przebiegać w atmosferze stuprocentowej transparentności i równorzędności wszystkich oferentów.

– Słowa prezydenta Trumpa są zdumiewające – powiedział szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Matti Vanhanen. – Do podjęcia decyzji w przetargu zostało wiele lat. Jeśli przywódcy Stanów Zjednoczonych sądzą, że sprawa jest już rozstrzygnięta, to bardzo źle.

Z ostrą krytyką spotkał się też Niinistö. W Finlandii stwierdzono, że powinien był od razu, podczas tej samej konferencji, zdementować słowa Trumpa. Nie uczynił tego jednak i ograniczył się do dementi na Twitterze.

W mediach branżowych szybko pojawiły się komentarze, iż słowa Trumpa mogą doprowadzić do klęski Boeinga w przetargu. Super Hornetowi prawie na pewno nie grozi wykluczenie z rywalizacji, jeśli jednak ostatecznie ją wygra, zarówno konkurencja, jak i obecna opozycja mogą chcieć przypomnieć sytuację z Waszyngtonu jako dowód, że przetarg był ustawiony za pomocą zakulisowych układów. Możliwe więc, że komisja przetargowa postawi na jakąś inną maszynę, aby zapobiec podejrzeniom o korupcję.

Poza Boeingiem w Finlandii walczą Dassault Aviation (Rafale), konsorcjum Eurofighter (Typhoon), Lockheed Martin (F-35 Lightning II) i Saab (Gripen E). Nowy myśliwiec ma wejść do służby w fińskich wojskach lotniczych w połowie lat dwudziestych.

Zobacz też: Początek końca F/A-18C w US Navy?

(defensenews.com)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Rebekah A. Watkins