Prezydent Donald Trump ogłosił, że rząd rozważa udzielenie pomocy Boeingowi, który zmaga się z problemami związanymi z Boeingami 737 MAX, a jego problemy może pogłębić COVID-19. W związku ze światową pandemią wiele linii lotniczych ograniczyło działalność, wiele może zbankrutować, co może przełożyć się na globalny spadek popytu na samoloty pasażerskie.

– Musimy chronić Boeinga – powiedział Donald Trump. – Absolutnie musimy pomóc Boeingowi. Wykonywali świetną pracę, a nagle spadło na nich wiele problemów. Kiedy samoloty pasażerskie mają problemy, Boeing ma problemy, więc tak, pomożemy Boeingowi. Przez wiele lat nigdy nie miał kłopotów, to nie do pomyślenia, co się przydarzyło Boeingowi. Prawdopodobnie jeszcze rok temu powiedziałbym, że to najlepsza firma na świecie. Potem spadło na nich piętnaście różnych ciosów – kontynuował Trump.

Prezydent nie podał szczegółów dotyczących możliwego krótkookresowego finansowania pomocniczego – ani tego, czy będzie ono dostępne również dla poddostawców koncernu, ani czy będzie ono potrzebne również wojskowemu działowi firmy. Pomoc finansowa dla działu samolotów pasażerskich pozwoli jednak zmniejszyć ciśnienie na dział wojskowy.

Analitycy wskazują, że biorąc pod uwagę wysokie dywidendy wypłacane przez firmy lotnicze w ostatnim roku, bezpośrednia pomoc państwa może spotkać się z krytyką opinii publicznej, więc można się spodziewać, że także akcjonariusze będą musieli ponieść jakieś wyrzeczenia. Jednak jeśli rynek samolotów pasażerskich dotknie zapaść, to może nie wystarczyć i Boeing będzie musiał wykonać jakieś dramatyczne kroki, na przykład rozważyć sprzedaż części swoich biznesów wojskowych.

Zapowiedź Donalda Trumpa pojawiła się po tym, jak szefostwo Boeinga zwróciło się do rządu o umożliwienie dostępu do krótkoterminowego finansowania publicznego i prywatnego w celu pomocy podtrzymania działalności i przywrócenia rentowności segmentu samolotów pasażerskich. Oficjalnie w żaden sposób nie dotyczy to działu wojskowego, który wydaje się funkcjonować bez zakłóceń.

Zobacz też: Zgoda na KC-46A dla Izraela

(defensenews.com)

N509FZ, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International