10 lipca dowództwo US Army Europe (USAREUR) poinformowało, że podczas międzynarodowych ćwiczeń „Defender Europe-20+”, które odbędą się od 14 lipca do 22 sierpnia, po raz pierwszy w warunkach zbliżonych do bojowych na czołgach Abrams zostanie zamontowany aktywny system ochrony pojazdu Trophy HV. Do tej pory w warunkach polowych żołnierze US Army nie instalowali tego systemu na żadnym pojeździe.

Nie oznacza to, że Trophy HV nie było w Polsce. Podczas ćwiczeń „Saber Strike 18” Abramsy miały zamontowane systemy tego typu, ale wówczas już się z nim pojawiły na miejscu. Trophy HV dostarczono w lutym do centrum szkoleniowego Bergen-Hohne w Niemczech, zaś do Polski dotrą już razem z czołgami i bojowymi wozami piechoty.

Według informacji US Army do Polski – na poligon w Drawsku Pomorskim – z Niemiec przyjedzie pięćdziesiąt pięć czołgów podstawowych M1A2B Abrams i bojowych wozów piechoty M2A3 Bradley. Pojazdy wykorzystywane będą przez żołnierzy z 2. Batalionu 12. Pułku Kawalerii 1. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 1. Dywizji Pancernej. W sumie podczas ćwiczeń pojawi się około 550 żołnierzy przebazowanych z Fort Hood w Teksasie.

„Defender-Europe 2020” były jedną z wielu przedsięwzięć, które odwołano z uwagi na pandemię choroby COVID-19. Zakładano, że ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise odbędą się w lutym i marcu, a w Europie pojawi się około 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Miały one być podobne do odbywających się podczas zimnej wojny ćwiczeń „Reforger” (Return of Forces to Germany), ale te ostatnie organizowano na większą skalę. Celem „Reforgera” było przećwiczenie szybkiego rozmieszczenia dodatkowych sił w Europie na wypadek agresji Sowietów.

Ostatecznie pandemia COVID-19 wywarła duży wpływ na ćwiczenia, chociaż do Europy przybyło ponad 6 tysięcy żołnierzy i 3 tysiące sztuk różnego rodzaju wyposażenia, a ponadto 9 tysięcy pojazdów przeniesionych z zapasów US Army na tereny szkoleniowe w Niemczech.

Zobacz też: Namer z Trophy

(edrmagazine.eu)

materiały prasowe Rafaela