Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że najnowszy trałowiec bazowy Iwan Antonow projektu 12700 (typu Aleksandrit) zakończył próby państwowe. Załoga okrętu przygotowuje się do ceremonii podniesienia bandery świętego Andrzeja. Trałowiec wejdzie do służby linowej 26 stycznia. Wszystkie dokumenty potwierdzające ukończenie prób państwowych już podpisano.

Iwan Antonow wzmocni rosyjskie siły morskie przeciwminowe, które w perspektywie krótkoterminowej mają być dodatkowo przebudowane i zasilone nowym sprzętem. Resort obrony zapowiedział budowę nawet czterdziestu okrętów projektu 12700. W grudniu podpisano kontrakt na siedem kolejnych jednostek. Wszystkie powstają w stoczni Średnie-Newski w Petersburgu.

Rosjanie zapewniają, że doświadczenia z eksploatacji pierwszego okrętu tego typu – Aleksandra Obuchowa (na zdjęciu) – pokazały, że jednostki te mogą być używane jako trałowce zwyczajne, ale też oceaniczne. Możliwe jest to dzięki dysponowaniu trzema typami trałów: trałem kontaktowym GKT-2, głębokowodnym GOKT-1 do likwidowania min kotwicznych i akustycznym SzAT-U. Do likwidowania min załoga stosuje również bezzałogowe pojazdy podwodne, które opuszczane są przez żuraw produkcji włoskiego przedsiębiorstwa Somec. Ich poszukiwaniem zajmuje się stacja hydrolokacyjna Liwadija-M wyposażona w antenę.

Wyporność okrętów to blisko 900 ton, długość przekracza 60 metrów, a szerokość 10 metrów. Prędkość wynosi 16,5 węzłów, a załoga składa się z 44 oficerów i marynarzy. Jedynym uzbrojeniem trałowca jest lekka sześciolufowa armata kalibru 30 milimetrów wykorzystywana do niszczenia min pływających na powierzchni.

Okręty projektu 12700 mają małomagnetyczne i monoblokowe kadłuby zbudowane z włókna szklanego (dokładniej jest to kompozyt poliestrowo-szklany). Materiał użyty do konstrukcji jest bardziej praktyczny, gdyż nie trzeba go każdorazowo rozmagnesowywać i zapewnia większe bezpieczeństwo dla załogi. Kadłuby te mają mieć większy resurs, gdyż wytrzymałość i trwałość określa się na sześćdziesiąt lat. Ponadto charakteryzuje się mniejszym ciężarem.

Do tej pory w linii znalazł się tylko Aleksandr Obuchow, który służy we Flocie Pacyfiku. Georgija Kurbatowa i Iwana Antonowa zwodowano odpowiednio w październiku 2016 roku i kwietniu 2018 roku. Na etapie konstrukcji znajdują się trzy inne: Władimir Jemieljanow, Jakow Balajew i Piotr Iljiczow.

Zobacz też: Rosjanie pracują nad nowymi Kalibrami

(navyrecognition.com)

Департамент информации и массовых коммуникаций Министерства обороны РФ, Creative Commons Attribution 4.0 International