W sierpniu informowaliśmy o przedłużeniu służby 12. Eskadry (Bombowej) do roku 2017, co miało związek z operacjami na Bliskim Wschodzie i zwiększonym zapotrzebowaniem na maszyny uderzeniowe. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ponownie przedłużyło czas istnienia jednostki.

12. Eskadra pozostanie w służbie do 2018 roku, żeby nadal prowadzić działania przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu, a pozostałe dwie eskadry tych maszyn zostaną wycofane w roku 2019. Wtedy właśnie Typhoony mają osiągnąć pełnię możliwości w zwalczaniu celów lądowych. Trzy eskadry Tornad są niezbędne, ponieważ na zmianę jedna jest w gotowości bojowej, druga przygotowuje się do przejęcia jej roli, a trzecia czeka w rezerwie.

Ponadto ministerstwo zapowiedziało zakup 138 F-35, z których część ma być dostarczona szybciej, niż pierwotnie zakładano. Pozwoli to na szybsze sformowanie dodatkowej eskadry, co ma nastąpić przed 2023 rokiem.

Dodatkowo do 2040 roku mają powstać dwie dodatkowe eskadry Typhoonów wyposażonych między innymi w radary AESA i pociski powietrze–ziemia Brimstone. Integracja tych ostatnich ma nastąpić już w 2017 roku. Tak wyposażone samoloty będą mogły ostatecznie przejąć zadania wykonywane do tej pory przez Tornada.

(flightglobal.com; fot. SAC Tim Laurence / MoD / Open Government License)