30 listopada odbyła się oficjalna uroczystość przekazania systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Tor-M2DT. Weszły one w skład brygady zmotoryzowanej Rosyjskiej Floty Północnej stacjonującej w rejonie Pieczengi, na półwyspie Kola, przy granicy z Norwegią.

System Tor-M2DT już od sierpnia pełnił eksperymentalne dyżury bojowe. W ich trakcie testowano działania z zakresu obrony przeciwlotniczej i kontroli przestrzeni powietrznej. Wcześniej żołnierze przeszli kilkumiesięczne szkolenie z zakresu obsługi systemu.

Tor-M2DT to przystosowana do działań w regionie arktycznym wersja systemu Tor- M2. Jest on umieszczony na specjalnym podwoziu wszędołaza DT-30PM Witiaź. Dzięki temu może poruszać się po lodzie i głębokim śniegu. System może pracować w ekstremalnie niskich temperaturach, nawet do – 50 stopni Celsjusza. Tor-M2DT wszedł na wyposażenie Floty Północnej w ubiegłym roku. W lipcu tego roku system został po raz pierwszy przetestowany za kołem podbiegunowym podczas ćwiczeń na archipelagu Nowa Ziemia.

Norweskie media podkreślają, że Tory-M2DT zostały rozmieszczone zaledwie dziesięć kilometrów od granicy z Norwegią. To mniej niż sto kilometrów od miejscowości Vardø, gdzie znajduje się radar Globus III, służący do obserwacji przestrzeni kosmicznej oraz terenów dalekiej północy. Od wielu lat jest to jeden z punktów zapalnych w stosunkach Oslo i Moskwy.

W sierpniu tego roku Rosja rozmieściła na Półwyspie Średnyj system przeciwokrętowy 3K60 Bał. Moskwa od lat stara się wzmacniać siły wojskowe w rejonie Arktyki. W tym celu intensywnie rozbudowuje infrastrukturę na dalekiej północy oraz przeprowadza modernizację sprzętu i uzbrojenia przystosowując go do działań w warunkach arktycznych.

Zobacz też: Arktyczne kłopoty NATO

(structure.mil.ru, thebarentsobserver.com)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International