Jak powiedział niegdyś znany serialowy bohater: „my się nie wstydzimy dobrych wzorów”. Być może podobny zamysł kierował japońskim youtuberem, posługującym się pseudonimem 1-300, który stworzył własną wersję zwiastuna zaplanowanego na przyszły rok filmu „Top Gun: Maverick”.

Ikoną „Top Gun” z 1986 roku był myśliwiec F-14 Tomcat. Gwiazdą sequela ma być wraz z nim F/A-18E/F Super Hornet. Anonimowy autor z Japonii poszedł jeszcze dalej, najwyraźniej uznając, że skoro warte pokazywania są tamte dwa typy samolotów, dlaczego nie pokazać F-4, które w czasach największej świetności były wcale nie mniej od nich kultowe.

Klip zmontowano z fragmentów przedstawiających należące do japońskich Powietrznych Sił Samoobrony zmodernizowane w latach osiemdziesiątych Phantomy wersji F-4EJ i RF-4EJ. Zdjęcia powstały w bazie lotniczej Hyakuri (stąd tytuł „Hyakuryland”), gdzie jeszcze z grubsza przez rok pozostaną w eksploatacji maszyny 301. Eskadry Myśliwców Taktycznych i 501. Eskadry Rozpoznania Taktycznego.

Jak pisze prowadzący blog The Aviationist David Cenciotti, jest to ostatnia na świecie baza Phantomów z tak dobrym widokiem na drogi kołowania i pas startowy. Tym bardziej warta odwiedzin, że dożywające tam końca swoich dni F-4 otrzymują czasem atrakcyjne nietypowe elementy malowań.

W roli tła do profesjonalnie zmontowanej warstwy wizualnej, prócz efektów dźwiękowych i muzyki z trailera, w filmiku użyto znamiennych dialogów, które jeszcze przed premierą „Mavericka” zaczynają być popularne. Jest nawet scena z motocyklem, w której można się dopatrzyć elementów parodii. Na koniec pojawia się napis po angielsku: „Czy nadal jesteś w swoim sercu Maverickiem?”.

Zobacz też: Japonia i Tajwan nadgorliwe w przechwytywaniu intruzów?

(theaviationist.com)

ministerstwo obrony Japonii