Rzeczniczka agencji do spraw zakupów obronnych, technologii i logistyki japońskiego ministerstwa obrony zdementowała pogłoski o odpaleniu pocisku przeciwokrętowego XASM-3. Jednocześnie potwierdziła, że próby odbędą się w bieżącym roku podatkowym, który kończy się 31 marca 2018 roku.

Nie podano jednak konkretnej daty. Jej wyznaczenie zależeć będzie od postępu w pracach rozwojowych, warunków pogodowych i stanu morza.

Japończycy dokonają odpalenia próbnego z myśliwca Mitsubishi F-2 w zatoce Wakasa u zachodnich wybrzeży Japonii. Okrętem-celem będzie wycofany ze służby niszczyciel Shirane (DDH-143). Dokumenty przetargowe agencji do spraw zakupów obronnych, technologii i logistyki wskazują jednak, iż trwają obecnie poszukiwania urządzeń telemetrycznych przeznaczonych do kontroli lotu pocisku, jego monitorowania i rejestrowania danych. Sprzęt ma trafić do japońskiego ministerstwa obrony dopiero pod koniec kwietnia 2017 roku, co sugeruje, że jakakolwiek próba odpalenia pocisku XASM-3 może być przeprowadzono najwcześniej dopiero pod koniec maja lub na początku czerwca.

Okazuje się, że opublikowane przed kilkoma dniami zdjęcia Mitsubishi F-2, należącego do Skrzydła Rozwoju i Badań z bazy lotniczej Gifu w zachodniej Japonii, są potwierdzeniem wykonania próby bezpiecznego odrzucenia podwieszeń. Jest to etap prób poprzedzający odpalenie pocisku.

(defensenews.com)

Hunini, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International