Nexter Systems oferuje francuskie kołowe pojazdy opancerzone Titus jako przyszłe wozy klasy MRAP dla wojsk lądowych Wybrzeża Kości Słoniowej. Pojazd był pokazywany na targach przemysłu obronnego ShieldAfrica w styczniu, a później udał się na próby poligonowe. Żołnierze wojsk lądowych oceniali jego możliwości działania w trudnym terenie opodal miejscowości Lomo-Nord w centrum kraju.

W ćwiczeniach brało udział jedynie trzydziestu żołnierzy wojsk lądowych, w tym jednostki interwencyjne Żandarmerii Narodowej i jednostki specjalne. Potencjalni użytkownicy zapoznawali się z obsługą zdalnie sterowanej wieżyczki uzbrojonej w armatę automatyczną ARX20 kalibru 20 milimetrów i sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Testowano również zwrotność pojazdu na różnym terenie, włączając w to drogi utwardzone i szutrowe oraz bezdroża.

Testy nadzorowali szef sztabu sił zbrojnych Wybrzeża Kości Słoniowej generał Touré Sékou i dowódca oenzetowskich sił w tym państwie, francuski generał Didier L’Hôte. Przeszkoleni żołnierze otrzymali certyfikaty potwierdzające ich umiejętności. Nabycie pojazdów zależy jednak od decyzji na szczeblu politycznym.

Zobacz też: Titusy dla Czech

(forcesoperations.com)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl