Dzisiaj w Ambasadzie Australii w Warszawie odbyło się spotkanie, dotyczące wyboru wielozadaniowego pojazdu Hawkei dla Departamentu Obrony Australii oraz wpływu tej decyzji na program „Pegaz” w naszym kraju. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich sił zbrojnych. Spotkanie zostało zorganizowane przez Thales oraz Ambasadę Australii.

Spotkanie otworzył Steve Rank z Ambasady Australii. Następnie Tomasz Zakrzewski z KAM Defence & Security poinformował o szczegółach kontraktu przeznaczonego dla Australijskiego Departamentu Obrony na dostawę 1100 pojazdów Hawkei. Wartość kontraktu to 1,3 miliarda dolarów australijskich (około 820 milionów euro). Wybór Australii potwierdza, że pojazd Hawkei odpowiada złożonym potrzebom operacyjnym współczesnego pola walki i zapewnia najwyższy w swojej klasie poziom mobilności i ochrony załogi. Warto nadmienić, że decyzja Departamentu Obrony Australii wyraźnie wzmacnia pozycję oferty Thales, ze względu na fakt pokonania podczas testów głównych konkurentów uczestniczących w również programie „Pegaz”.

Podczas spotkania poruszono też kwestie dotyczące możliwości produkcji pojazdu Hawkei w Polsce, we współpracy z polskimi partnerami przemysłowymi. Wśród potencjalnych partnerów wymieniono między innymi firmy Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, ZM Tarnów i inne. Listy nie należy jednak uważać za zamkniętą ze względu na prowadzone rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami. Thales wyraził także gotowość współpracy z polskim przemysłem obronnym oferując między innymi transfer technologii. Podczas spotkania podkreślono, że pojazd został tak zaprojektowany, aby stwarzał możliwość szybkiej produkcji w dowolnym miejscu. Oprócz silnej ochrony załogi uznano to za jeden z ważniejszych atutów przy porównaniu z konkurencją. W przyszłości Polska może stać się europejskim centrum produkcji tego pojazdu.

(Informacja prasowa Thalesa, fot. Andrzej Pawłowski, konflikty.pl)