Podczas konferencji The International Armoured Vehicles 2018 odbywającej się w Londynie w dniach 22–25 stycznia koncern Thales Group zaprezentował nową generację kołowych pojazdów opancerzonych typu MRAP – Bushmaster MR6.

W porównaniu z poprzednimi wersjami zwiększyła się liczba przewożonych żołnierzy (z dziesięciu do dwunastu). Producent zapewnia, że będzie to możliwe dzięki zwiększeniu przedziału desantu. W kabinie zamontowano nowe drzwi dla kierowcy i dowódcy, które mają ułatwić dostęp do pojazdu. Desant będzie również mógł szybciej wejść do pojazdu i go opuścić, gdyż poszerzono tylny właz. Przedział desantu pozbawiono za to okien bocznych.

Jako uzbrojenie na dachu pojazdu może być zamontowany usprawniony zdalnie sterowany system wieżowy z armatą automatyczną kalibru 30 milimetrów, pociski rakietowe bądź granatniki automatyczne. Uzbrojenie to może być również ręczne sterowane ze stanowiska strzeleckiego.

Pojazdy tego typu wyposażono w silnik o mocy 330 koni, nowy układ centralnego pompowania kół, system ABS, elektroniczny korektor siły hamowania i kamery cofania. Bushmaster MR6 zachował zasięg operacyjny wynoszący 800 kilometrów. Ponadto charakteryzuje się poprawioną odpornością na wybuchy min i zwiększoną ochroną balistyczną.

Bushmastery służą obecnie w siłach zbrojnych państwa takich jak Australia, Wielka Brytania, Holandia, a także Fidżi. Bushmastery MR6 dostępne są w dwunastu wariantach i wydają się poważnym kandydatem w programie MRV-P (Multi-Role Vehicle-Protected), w którego ramach brytyjskie siły zbrojne zamierzają pozyskać pojazdy JLTV, a także wozy o większych rozmiarach przeznaczonego do przewozu większej liczby żołnierzy i udzielania pomocy medycznej.

Zobacz też: BAE Systems prezentuje kolejną fazę rozwoju bwp CV90

(informacja prasowa)

materiały prasowe Thalesa