Holenderski Urząd Materiałów Obronnych podpisał z Thalesem kontrakt na opracowanie systemu przeciwlotniczego przeznaczonego dla nowych fregat, które zostaną zbudowane dla Holandii i Belgii. System otrzymał oznaczenie AWWS – Above Water Warfare System. Nowe fregaty powinny zacząć wchodzić do służby w połowie lat dwudziestych. Wtedy upłynie zakładany czas służby znajdujących się obecnie w linii fregat typu Karel Doorman.

Podstawowym zadaniem nowych okrętów wojennych będzie zwalczanie okrętów podwodnych. Mimo to współczesne jednostki muszą być zdolne do samodzielnego zapewnienia bezpieczeństwa sobie i okrętom towarzyszącym. Dlatego zostaną wyposażone w AWWS – system, który ma na bieżąco i w czasie rzeczywistym analizować cały ruch wokół okrętu i podpowiadać najlepsze rozwiązania dla zażegnania zagrożenia.

System będzie się składał z nieokreślonych jeszcze do końca sensorów nowej generacji i inteligentnego oprogramowania, które będzie stale analizowało jakie czynności będą najlepsze do zniszczenia celów w odpowiedniej kolejności. Ma to zwiększyć szanse przetrwania jednostki, a jednocześnie pozostawia ostatnie słowo o otwarciu ognia dowódcy. Wiadomo, że część sensorów będzie stanowił pakiet zintegrowanych radarów pracujących na pasmach X/S. Będzie to radar z aktywną anteną fazową zintegrowany z radarem Sea Master 400.

Na zlecenie holenderskiego rządu Thales pracuje nad tym rozwiązaniem już od dziesięciu lat. Rezultatem jest umowa na stworzenie demonstratora technologii, który zostanie zbudowany na lądzie i posłuży do badań i prób.

Zobacz też: Navantia oferuje Holandii okręty podwodne S-80

(navaltoday.com)

Thales