Według agencji Reutera Pentagon rozważa rozmieszczenie systemu antyrakietowego THAAD w Niemczech. Agencja powołuje się na źródła w Pentagonie i Niemczech, tymczasem Departament Obrony dementuje te informacje.

Plany rozmieszczenia systemu THAAD w Europie mają pochodzić jeszcze sprzed prezydentury Donalda Trumpa i być związane z wzrostem napięcia na linii Rosja–NATO. Na taką decyzję cały czas naciska Dowództwo Europejskie USA (EUCOM). Obecne koncepcje są jednak bezpośrednio związane z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. Według Reutera również europejskie państwa NATO są zaniepokojone irańskim programem rakietowym.

Rozmieszczenie systemu THAAD w Niemczech miałoby kilka zalet. Z jednej strony chodzi o Iran, który jest już zdolny porazić cele w południowo-wschodniej Europie. Służyłoby także demonstracji przywiązania Waszyngtonu do obrony Starego Kontynentu. Wobec rosnącego poczucia zagrożenia ze strony Rosji część europejskich państw NATO zaczęła się rozglądać za alternatywnymi strukturami bezpieczeństwa. Wreszcie THAAD pozwoliłby wypełnić lukę w systemie dozoru przestrzeni powietrznej spowodowaną opóźnieniem przekazania stanowiska Aegis Ashore w Redzikowie.

Poza terytorium USA THAAD został rozmieszczony jeszcze w Korei Południowej. Zakup systemu rozważała Japonia, zrezygnowała jednak z tego pomysłu z powodu wysokich kosztów.

Zobacz też: John Bolton i jego wielka gra o Iran

(reuters.com)

US Missile Defense Agency, domena publiczna