Ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało o zakończeniu przerzutu i rozlokowania systemu przeciwbalistycznego Terminal High Altitude Area Defense (THAAD). Zestawy trafiły do US Forces Korea i rozmieszczone zostały około 300 kilometrów na południe od Seulu, w rejonie Seongju w pobliżu dwuipółmilionowego miasta Daegu.

Finał dostaw jest zwieńczeniem zawartego w 2016 roku między Republiką Korei a Stanami Zjednoczonymi porozumienia w tej sprawie, do którego doszło w wyniku nasilenia prób rakietowych przez totalitarne władze Korei Północnej.

Obecnie na półwyspie znajduje się sześć wyrzutni pocisków. Dwie dostarczono w marcu tego roku, a kolejne cztery – na początku sierpnia. Oprócz tego od kwietnia działają już stacje radarowe, centrum dowodzenia, kontroli i łączności.

Rozmieszczenie elementów systemu THAAD spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców Seongju i rządu Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny oświadczyły, że rozmieszczenie tego typu uzbrojenia w pobliżu ich granic jest naruszeniem równowagi sił w regionie.

Zobacz też: Pierwsze ćwiczenia koreańsko-japońskie

(armyrecognition.com)

US Missile Defense Agency, domena publiczna