Amerykańskie i izraelskie siły zbrojne poinformowały w poniedziałek, że Waszyngton rozmieścił system przeciwrakietowy THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) w Izraelu. Jest to pierwsza w historii obecność THAAD-a na Bliskim Wschodzie. Wraz z THAAD-em na izraelskim terytorium pojawiło się 200 amerykańskich żołnierzy.

Premier Izraela Binjamin Netanjahu oświadczył, że rozmieszczenie THAAD-a świadczy o sile związków wojskowych obu krajów i czyni Izrael jeszcze silniejszym, aby poradzić sobie z zagrożeniami z całego Bliskiego Wschodu. Rzecznik Sił Obronnych Izraela podpułkownik Jonathan Conricus powiedział, że bateria THAAD przybyła do jednej z baz lotniczych w południowym Izraelu, a następnie będzie przeniesiona do bliżej niesprecyzowanej lokalizacji.

Podczas tygodniowych ćwiczeń obrony przeciwrakietowej bateria THAAD wzmocni istniejący wielowarstwowy system obrony powietrznej, zaprojektowany do przechwytywania wszystkich środków napadu powietrznego. Wdrożenie jest tymczasowe i na razie THAAD nie będzie na stałe włączony do izraelskiej tarczy obronnej. Z całą pewnością będą badane możliwości jego inkorporacji do systemu obrony powietrznej Cahalu.

W marcu 2016 roku szef Obrony Powietrznej i Kosmicznej oraz Sił Strategicznych US Army, generał David Mann, stwierdził, że dowództwa regionalne – CENTCOM i EUCOM – wystąpiły z propozycją rozmieszczenia systemu THAAD w Europie i na Bliskim Wschodzie. Już wówczas sprawą jasną było, że negocjacje w tej sprawie nie muszą być bezproblemowe. Jedną z kwestii spornych była lokalizacja baterii wraz z obsługą.

Radary AN/TPY-2, które wchodzą w skład systemu THAAD, znajdują się na pustyni Negew w Izraelu i w tureckiej bazie lotniczej Kürecik. W 2017 roku system pozyskała Arabia Saudyjska. W ubiegłym roku pojawiły się informacje o tym, że Pentagon rozważa rozmieszczenie systemu w Niemczech, ale szybko je zdementowano.

Zobacz też: Indie: THAAD obok S-400?

(apnews.com, defensenews.com)

US Missile Defense Agency, domena publiczna