Według dziennika Hindustan Times Stany Zjednoczone zaoferowały Indiom sprzedaż systemów przeciwlotniczych THAAD i Patriot PAC-3. Informacja została potwierdzona przez indyjskie agencje rządowe związane z zakupami dla wojska.

Gazecie nie udało się ustalić, kiedy została złożona oferta i co dokładnie obejmuje. Informacje na temat THAAD-a pojawiły się na początku lata ubiegłego roku, gdy Indie finalizowały zakup rosyjskiego systemu S-400. Hindustan Times wnioskuje na podstawie dostępnych źródeł, że Waszyngton wystąpił z propozycją sprzedaży THAAD-a i PAC-3 kilka tygodni temu.

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony w Nowym Delhi we wrześniu ubiegłego roku strona amerykańska miała uspokajać Indie, że nie zostaną objęte żadnymi sankcjami w związku z kupnem rosyjskiego uzbrojenia. W ostatnim czasie stanowisko Waszyngtonu miało jednak ulec pewnemu usztywnieniu, co jest wiązane z sytuacją wokół Turcji. Hindustan Times zauważa przy tym, że w ciągu ostatnich lat liczba rosyjskiego sprzętu kupowanego przez Indie systematycznie spada, a do grona dostawców indyjskich sił zbrojnych w coraz szerszym zakresie dołączają amerykańskie koncerny.

Dziennik wskazuje na jeszcze jeden ciekawy aspekt polityki Stanów Zjednoczonych. W jednym z ostatnich przesłuchań przed Kongresem były już sekretarz obrony James Mattis przekonywał, że administracja powinna być upoważniona do podjęcia kroków mających na celu przechwycenie wieloletnich klientów rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Wymienił w tym kontekście Indie i Wietnam.

Zobacz też: USA gotowe dostarczyć Ukrainie więcej uzbrojenia

(hindustantimes.com)

Mark Holloway, Creative Commons Attribution 2.0 Generic