Amerykański koncern lotniczy Textron, do którego należą między innymi Bell, Cessna Hawker czy Beechcraft, ogłosił swoje plany wystawowe na targi Farnborough w Wielkiej Brytanii.

Targi będą okazją do debiutu wielozadaniowego samolotu Beechcraft King Air 350ER, który niedawno uzyskał amerykańskie i europejskie certyfikaty. Obok zostanie wystawiona Cessna Grand Caravan EX. Oba wielozadaniowe samoloty mogą być wykorzystywane w misjach rozpoznawczych, bojowych, transportowych czy transportu medycznego.  Będzie to też okazja do pokazania najnowszej wersji samolotu szkolnego T-6C, których dziesięć będzie wyprodukowanych dla Wielkiej Brytanii.

Po dwóch latach na FIA ponownie pojawi się Scorpion, dla którego będzie to już piąty lot transatlantycki. Samolot był prezentowany w ponad dziesięciu krajach i brał udział w wielu wojskowych ćwiczeniach zbierając 650 godzin nalotu. Ten wielozadaniowy samolot może wykonywać wszystkie misje typowe dla droższych naddźwiękowych samolotów bojowych za mniejszą cenę i przy większej niezawodności.

Po raz pierwszy w Europie zostanie zaprezentowana makieta pionowzlotu V-280 Valor, który może stać się ważnym środkiem transportu taktycznego armii amerykańskiej. Ponadto w powietrzu zaprezentuje się V-22 Osprey, który przymierzany jest do roli samolotu zaopatrzeniowego dla lotniskowców oraz jako cysterna dla F-35.

Znaczącą część ekspozycji stanowić będą mniejsze statki powietrzne, uzbrojenie oraz podzespoły i urządzenia, jak UAV Aerosonde i Shadow M2, amunicja kierowana G-CLAW i Fury czy sensory MicroObserver.

(Textron, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)