Koncern Patria poinformował o przeprowadzeniu testów wytrzymałościowych transportera opancerzonego XA-220 w układzie 6 × 6. Podczas dwudniowych (30–31 maja) prób załogi doświadczalne fińskiego koncernu przejechały w sumie 800 kilometrów. Pokonał tereny o zróżnicowanej nawierzchni, w tym podmokłe i leśne. Co więcej, załogi musiały radzić sobie zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ogółem transporter opancerzony pracował bez przerwy przez 24 godziny. Przerwy aranżowano jedynie po to, aby zmienić obsadę pojazdu i kamery. W czasie prób odbyło się także jedno tankowanie transportera. Koncern określił testy jako bezproblemowe.

Prace nad nowym wariantem finansowano ze środków własnych koncernu. Zmiany w konstrukcji są dość szerokie, gdyż punktem wyjścia dla modyfikacji był transporter XA-180. Pakiet modernizacyjny pozwoli transporterom tego typu na dalszą służbę w wojskach lądowych różnych państw. Przewiduje się, że unowocześnione pojazdy bez problemów pozostaną w linii aż do czwartej dekady obecnego wieku.

Zobacz też: AMV28A przeszedł testy amfibijne

(informacja prasowa)

materiały prasowe Patrii