Podczas corocznych manewrów wojskowych „Kevadtorm 2019” („Spring Storm 2019”), które odbywały się od 29 kwietnia do 17 maja na poligonie w estońskiej Tapie, zaprezentowano możliwości najnowszej – uzbrojonej – wersji bezzałogowego pojazdu THeMIS, produkowanego przez Milrem Robotics i ST Engineering. Testowano przede wszystkim zdolności pojazdu do prowadzenia misji poza zasięgiem wzroku (beyond visual line of sight, BVLOS). Podkreśla się, że jest to kolejny krok w programie robotyzacji estońskich sił zbrojnych.

THeMIS-a obsługiwali żołnierze Batalionu Piechoty Kuperjanova (Kuperjanovi jalaväepataljon), wykonując krótkie scenariusze o charakterze defensywnym i ofensywnym w różnych środowiskach, w tym w obszarze zabudowanym i na terenach wiejskich.

Bojowy pojazd zintegrowano z dwojakim uzbrojeniem: karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra i granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów. Uzbrojenie zabudowane jest w zdalnie sterowanym module ADDER DM, dostarczonym przez belgijską spółkę FN Herstal. Operator odpowiada zarówno za sterowanie, jak i za prowadzenie ostrzału, wykorzystując ergonomiczny kontroler ze sporym wyświetlaczem, przekazujący obraz w czasie rzeczywistym. Zasięg THeMIS-a określa się na 1000 metrów w obszarach zabudowanych i 2500 metrów na terenie otwartym.

Opancerzenie pojazdu jest na poziomie trzecim według NATO-wskiego STANAG-u 4569. Dzięki temu może on wytrzymać ostrzał z broni kalibru 7,62 milimetra. Porusza się na platformie gąsienicowej z napędem hybrydowym w postaci silników dieslowskich i elektrycznych. Napęd i sterowanie znajduje się w modułach bocznych Prędkość maksymalna po uzbrojeniu ma wynosić około 20 kilometrów na godzinę, autonomiczność wynosi 15 godzin. THeMIS radzi sobie z pokonywaniem przeszkód terenowych o kącie nachylenia 60 stopni i rowów wypełnionych wodą o głębokości do 61 centymetrów.
Premiera prototypowego pojazdu bezzałogowego THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) odbyła się podczas niedawnego salonu przemysłu obronnego IDEX 2019 w Abu Zabi. W pierwszych dniach maja poinformowano, że bezzałogowce rozmieszczono w Mali, gdzie wspierają estońskich piechurów w wykonywaniu typowych zadań rozpoznawczych.

Zobacz też: Scoutspataljon bez wsparcia. Fiasko modernizacji estońskich CV90

(armyrecognition.com)

materiały prasowe MBDA