Tureckie media poinformowały o testach zmodernizowanego działa elektromagnetycznego Şahi 209 Block II kalibru 35 milimetrów. Jest to unowocześniona wersja działa w wariancie Block I, które zaprojektowała spółka Yeteknoloji AŞ.

Informacje pojawiające się na portalach są niepełne. Tureckie ministerstwo obrony ujawniło do tej pory, że skuteczny zasięg wynosi 50 kilometrów, a moc w porównaniu z prototypem Şahi 209 Block I wzrosła aż dziesięciokrotnie. Warto zaznaczyć, że mniej zaawansowany wariant strzelał pociskami o masie 300 gramów na maksymalną odległość 12 kilometrów. Pocisk kalibru 35 milimetrów, którym strzela Şahi 209 Block II, waży około 1 kilograma i osiąga prędkość hipersoniczną.

Długość lufy działa to 7 metrów, zaś impuls energetyczny wynosi 10 megadżuli. Urzędnicy zapewniają, że to nie jest szczyt możliwości, gdyż przygotowywane są testy z wykorzystaniem pełnej mocy. Do obecnych próbnych strzelań Şahi 209 Block II wykorzystuje ograniczony poziom energii.

Turcja jest piątym państwem, po Stanach Zjednoczonych (działa zaprojektowane przez BAE Systems), Rosji, Chińskiej Republice Ludowej i Indiach, które dysponuje technologią budowy dział elektromagnetycznych. W ubiegłym roku Japońska Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki potwierdziła rozpoczęcie prac na działem wykorzystującym impuls elektromagnetyczny. Dowództwo tureckich sił zbrojnych zakłada instalację tego typu dział na okrętach i stanowiskach obrony przeciwlotniczej.

Ankara planuje wprowadzić do służby jeszcze przynajmniej trzy warianty działa Şahi 209, które różnić się będą impulsem elektromagnetycznym, kalibrem, zasięgiem, prędkością i długością lufy. Şahi 209 Block V, najbardziej zaawansowany z nich, ma mieć impuls energetyczny wynoszący 100 megadżuli, kaliber 76 milimetrów, lufę o długości 12 metrów, prędkość Ma 8 i zasięg 200 kilometrów.

Zobacz też: TAI zaprojektuje i zbuduje śmigłowiec ATAK-2

(fighterjetsworld.com)

Yönlendirilmiş Enerji Teknolojileri