Organizacja Obrony Przeciwrakietowej izraelskiego ministerstwa obrony i amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) przeprowadziły test systemu antybalistycznego Chec 3. Do próbnego odpalenia pocisku doszło dzisiaj w godzinach porannych w bazie izraelskich sił powietrznych Palamachim, położonej na zachód od miasta Jawne, w centralnej części państwa. Według niektórych źródeł przejrzystość powietrza pozwoliła na obserwację próby z Jerozolimy.

Pocisk wystartował dokładnie o godzinie 6.45 rano. Resort obrony pozytywnie ocenił wyniki testu, których jednak nie podano do wiadomości publicznej. Wiadomo tyle, że sekwencja wykrycia, odpalenia, osiągnięcia i zniszczenia celu miała przebiec poprawnie. Test oceniono jako kolejny ważny krok po próbnym odpaleniu w lutym ubiegłego roku.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2017 anulowano test w bazie Palamachim. Przyczyną były wówczas problemy z pociskiem celem Sparrow występującym, w trzech odmianach Black Sparrow, Blue Sparrow i Silver Sparrow, który imituje irańskiego Szahaba-3.

Poprzednie próby systemu Chec 3 przeprowadzono w lutym 2018 roku, już po jego oficjalnym wejściu do służby operacyjnej nieco ponad dwa lata temu, 19 stycznia 2017 roku.

Warto przypomnieć, że jeszcze w czerwcu 2017 roku zapowiadano serię testów systemu na alaskańskiej wyspie Kodiak. Antypocisk miał za zadanie między innymi zestrzelić nadlatujący pocisk balistyczny, charakterystyką przypominający pocisk produkcji irańskiej. W maju 2018 roku poinformowano jednak o odroczeniu prób na czas nieokreślony.

Izraelskie ministerstwo obrony obwieściło tę decyzję po konsultacji ze stroną amerykańską, która postawiła na pierwszym miejscu czynnik jak najlepszego przygotowania technicznego do prób. Alaskańska przestrzeń stworzy możliwości do zbadania pełnych możliwości w zakresie przechwytywania pocisków balistycznych. Podczas takich testów istniała obawa, że spadające odłamki doprowadzą do zbyt dużych strat ubocznych.

Zobacz też: DEBKAfile: nieudany debiut Procy Dawida

(globes.co.il, defenseworld.net, timesofisrael.com)

United States Missile Defense Agency