Amerykańskie wojska lądowe przeprowadzą testy użycia izraelskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike NLOS na śmigłowcach szturmowych AH-64E. Eksperyment jest elementem szerszego programu poszukiwania nowego uzbrojenia dla maszyn opracowywanych w ramach programu Future Vertical Lift.

Próby mają się odbyć na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie jeszcze w sierpniu. ?Ich celem jest sprawdzenie, czy pocisk Spike NLOS może być odpalany z amerykańskich statków powietrznych, i określenie wymagań taktyczno-technicznych dla nowych rodzajów uzbrojenia do zastosowana na FVL.

W ramach projektu Future Vertical Lift może powstać ostatecznie aż pięć różnych klas statków powietrznych w formie śmigłowców, zmiennopłatów lub jeszcze innym układzie aerodynamicznym. Jako pierwsze mają zostać opracowane maszyny rozpoznawczo-szturmowe (Future Attack Reconnaissance Aircraft, FARA) i transportowo-szturmowe (Future Long-Range Assault Aircraft, FLRAA). Pierwsze mają zasypać lukę powstałą po wycofaniu śmigłowców OH-58 Kiowa Warrior, a te drugie mają zastąpić flotę UH-60.

Nowe maszyny mają blisko współpracować z nowymi pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu i nową generacją wozów bojowych. Dzięki temu amerykańskie wojska lądowe mają być zdolne do działania na współczesnym polu bitwy przeciwko równorzędnemu przeciwnikowi nawet bez dysponowania przewagą w powietrzu. FARA mają być wykorzystywane wspólnie z bezzałogowcami i artylerią rakietową do tworzenia wyrw w obronie przeciwnika, w które będą się wlewały większe maszyny latające i pojazdy lądowe.

Zobacz też: Pociski Spike NLOS dla filipińskich Wildcatów

(janes.com)

US Army / Sgt. Daniel Kyle Johnson