Ministerstwo obrony Republiki Serbskiej poinformowało o przeprowadzeniu próbnych strzelań poligonowych z prototypu artyleryjskiej wersji zestawu przeciwlotniczego PASARS-16. Były to już drugie próby ogniowe zestawu tego typu. Tym razem odbyły się na poligonie Miokovci, opodal miasta Čačak w południowo-zachodniej Serbii. Testom przyglądał się minister obrony Aleksandar Vulin.

Żołnierze strzelali z armaty automatycznej do celów naziemnych, wykorzystując amunicję programowalną i testując nowe rodzaje amunicji. Jednym z celów było sprawdzenie ich efektywności i niezawodności. Ponadto badano kompatybilność z armatą automatyczną Boforsa kalibru 40 milimetrów i długości 70 kalibrów.

Nenad Miloradović, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony, zaznaczył, że żołnierze używali również rozcalanej amunicji programowalnej kalibru 40 milimetrów. Składa się ona ze standardowego korpusu i wolframowych pocisków składowych. Uzbrojenie tego typu wyposażono w nowy zapalnik elektroniczny sterowany radiokomendowo.

Według informacji podanych przez serbski resort obrony strzelania nie napotkały żadnych problemów i zakończyły się sukcesem. Doświadczenie będzie wykorzystane do wprowadzania modyfikacji na wszystkich systemach tego typu. Oznacza to, że unowocześnieniu będą poddawane jednostki, które już są w aktywnej służbie lub trafią do niej niebawem.

Miloradović ujawnił ponadto, że zestawy PASARS wprowadzono do służby liniowej w ubiegłym roku. Podkreślił, że system cały czas podlega ulepszeniom. Obecne testy dotyczą drugiej wersji, w której usunięto defekty wykryte w pierwszej. Ulepszenie systemu drugiej generacji dotyczą nowej prądnicy i układu zasilania, dzienno-nocnych kamer obserwacyjnych kierowcy (z przodu i z tyłu pojazdu), celownika termowizyjnego i układu elektronicznego programatora amunicji programowalnej.

Pod koniec maja na poligonie Pasuljanske livade, położonym opodal Ćupriji w środkowo-wschodniej Serbii, odbyły się pierwsze tegoroczne testy poligonowe artyleryjsko-rakietowej wersji zestawu PASARS-16. Do strzelań wykorzystano zmodernizowany pocisk ziemia-powietrze RLN-IC/170-II, daleko idącą modyfikację pocisku K-13M. Symulowany cel termiczny stanowił oświetlający granat moździerzowy kalibru 120 milimetrów.

Zobacz też: „Europejski ATACMS” na horyzoncie

(janes.com, vs.rs)

Serbskie ministerstwo obrony