Niedawno w Pakistanie przeprowadzono testy nowego pocisku manewrującego – Babur – o zasięgu 500 kilometrów i posiadającego możliwość przenoszenia głowicy nuklearnej. Ma on odpowiedni zasięg by razić wiele celów w sąsiednich Indiach.

Udana próba odpalenia pocisku Babur (zwanego też Hatf-7) obserwował przewodniczący kolegium połączonych szefów sztabów armii pakistańskiej – generał Khalid Shamim Wynne – który powiedział, że jest to ważny krok w kierunku konsolidacji pakistańskiego systemu strategicznego odstraszania i zwiększenia bezpieczeństwa narodowego.

Próba została ciepło przyjęta przez prezydenta i premiera kraju, którzy złożyli naukowcom i inżynierom odpowiedzialnym za ten projekt szczere gratulacje.

Oświadczenie wydanie przez armię głosi, że Babur może przenosić głowice nuklearne i konwencjonalne oraz posiada właściwości stealth. Jak każdy pocisk tego typu, tak i pakistańska rakieta lata bardzo nisko wykorzystując ukształtowanie terenu, jest przy tym bardzo zwrotna i podobno bardzo celna.

(defencetalk.com)