Izraelska marynarka wojenna przeprowadziła udaną próbę odpalenia pocisków morskiej wersji Żelaznej Kopuły z pokładu korwety typu Sa’ar 5. Podczas testu ze strefy nabrzeżnej wystrzelono kilka „wrogich” pocisków krótkiego zasięgu. System radarowy Adir sklasyfikował wszystkie jako realne zagrożenie i przesłał informacje do systemu kierowania ogniem, który aktywował antypociski Tamir. Szef programu rozwoju systemów bojowych w izraelskiej marynarce wojennej pułkownik Ariel Shir powiedział, że wszystkie rakiety zostały przechwycone i zneutralizowane.

System C-Dome składa się z radaru Adir, systemu kierowania ogniem i wyrzutnia pocisków rakietowych Tamir z dziesięcioma kontenerami startowymi. Docelowo morska wersja Żelaznej Kopuły będzie montowana głównie na korwetach typu Sa’ar 6, małych okrętach patrolowych, a być może również na platformach wiertniczych. Będzie w stanie zestrzelić pociski krótkiego zasięgu, podobne do tych, które często odpalane są ze Strefy Gazy w kierunku izraelskiego terytorium.

Wykorzystuje tę samą technologię, którą Izraelczycy opracowali dla lądowej wersji Żelaznej Kopuły. Różnice polegają na wprowadzeniu potrzebnych zmian w oprogramowaniu, aby przystosować system do działania w warunkach morskich, w tym do odpalania z poruszającego się okrętu. Ma charakteryzować się taką samą, 90-procentową, skutecznością w likwidacji nadlatujących pocisków, jak podczas operacji Ochronny Brzeg z lipca 2014 roku.

C-Dome będzie działać we współpracy z okrętowym systemem przeciwlotniczym Barak 8, przeznaczonym do dookólnego zwalczania pocisków przeciwokrętowych, samolotów i bezpilotowców lecących na dużej wysokości w odległości do siedemdziesięciu kilometrów. Podstawowym zadaniem obu systemów będzie ochrona strategicznych zasobów na morzu przed ostrzałem rakietowym, głównie ze strony Hamasu i Hezbollahu. W szczególności podlegać ochronie będą pola gazowe Damar, Tamar i Lewiatan położone w wyłącznej strefie ekonomicznej państwa. Wcześniej bojownicy Hamasu dokonywali już ataków rakietowych na platformy wiertnicze, które jednak były nieskuteczne. Jednak z każdym rokiem zagrożenie rośnie.

(defenseworld.net, timesofisrael.com; fot. NatanFlayer, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

NatanFlayer via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported