Administracja Programów Pancernych izraelskiego ministerstwa obrony (MANTAK) poinformowała o zrealizowaniu pierwszego etapu testów zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia zintegrowanego z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike MR/LR przeznaczonego dla bojowych wozów piechoty Namer i Eitan. Głównym uzbrojeniem obu pojazdów jest armata automatyczna Orbital ATK Mk44 Bushmaster kalibru 30 milimetrów.

Próby miały na celu wszechstronne zbadanie funkcji, w tym wykonanie strzelań, z których ostatnie strzelania odbyły się 12 grudnia na poligonie Szedma na pustyni Negew. MANTAK podała do wiadomości, że te próby to końcowy etap integrowania Spike’ów ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia. Nowy system wieżowy zaprojektowano, aby żołnierze mogli bezpiecznie likwidować silnie opancerzone cele.

Siły Obronne Izraela nabywają pociski Spike 2 piątej generacji, które będą odpalane również z wyrzutni zamontowanych w wieżach Namerów i Eitanów. Pociski Spike LR2 o zwiększonym zasięgu mogą niszczyć cele bez konieczności wejścia z nimi w kontakt wzrokowy. Umożliwiają atak w trybie „odpal i zapomnij” lub „odpal i obserwuj”. Te dwie funkcje dają możliwości wykonywania ataków zza przeszkód, na przykład wzgórza, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa załogi.

Zobacz też: Gotowość operacyjna Merkawy Mk IV Barak za trzy lata

(israeldefense.co.il)

Ishaiabigail, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International