W środę 28 grudnia podczas ostatniego dnia ćwiczeń irańskiej obrony powietrznej, odbywających się pod kryptonimem „Modafe’an-e Aseman-e Welajat 7”, po raz pierwszy przetestowano rodzime pociski rakietowe Sajjad-3. Odpalone zostały z wyrzutni rakietowych Talaasz-3 (przedsięwzięcie), debiutujących w grach wojennych na południu kraju. Sajjad-3 zniszczył poruszający się na dużej wysokości bezzałogowy statek latający.

Manewry odbywają się na powierzchni blisko pół miliona metrów kwadratowych w prowincjach Chuzestan, Buszehr i Hormozgan. Uczestniczy w nic 17 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych i Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W celu sprawnego przeprowadzenia ćwiczeń wydano ostrzeżenie dla cywilnego ruchu lotniczego w regionie Zatoki Perskiej.

Pociski przechwytujące Sajjad-3 służą również jako uzbrojenie wyrzutni pocisków rakietowych systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu Bawar-373 (zobacz też: Bawar-373 w linii w 2015 roku). Są one modyfikacją wcześniejszych Sajjad-2, które mogą razić cele w odległości 150-200 kilometrów. Najważniejsze zmiany sprowadzają się do zwiększenia siły rażenia i maksymalnej prędkości pocisku i modyfikacji korpusu i usterzenia. Ujawniono je opinii publicznej w kwietniu 2014 roku i wówczas generał brygady Farzad Ismaili stwierdził, że platformą startową dla nich będą wyrzutnie systemu S-200 Wega.

Talaasz jest systemem rakietowym dalekiego zasięgu zdolnym do niszczenia celów powietrznych latających na niskich, średnich i dużych wysokościach w maksymalnej odległości 200 kilometrów. Natomiast pocisk Sajjad-3 wystrzelony z systemu Talaasz-3 może przechwytywać obiekty latające pozostające w odległości 150 kilometrów. Wyrzutnie systemu Talaasz mogą również odpalać pociski starszej wersji Sajjad-2 przeciwko celom powietrznym na średnich wysokościach.

Zobacz też: Iran dostarczy systemy obrony powietrznej do Syrii?

(tasnimnews.com, defenseworld.net, armyrecognition.com, fot. Drhosseini.01, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)

Drhosseini.01, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication