Podczas ćwiczeń „Northern Strike 19” Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych przetestowała haubice samobieżne HMMWV/Hawkeye kalibru 105 milimetrów, skonstruowane na bazie Humvee. Manewry odbywały się w Camp Grayling Joint Maneuver Training Center i Aleena Combat Readiness Training Center.

Próby na poligonie prowadzili żołnierze 2. Batalionu 122. Pułku Artylerii Polowej Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy obecnie używają holowanych haubic M119. Integracja haubicy M20 kalibru 105 milimetrów na podwoziu specjalnie zaprojektowanego samochodu terenowego M1152A1 HMMWV ma zagwarantować zwiększenie mobilności i wdrożenie nowych sposobów użycia pododdziałów artylerii Gwardii Narodowej.

Hawkeye będzie używana przez formacji lekkie, w tym wojska powietrznodesantowe i jednostki ekspedycyjne. Jej zadaniem jest namierzanie i zniszczenie celów stacjonarnych, pojazdów i siły żywej nieprzyjaciela za pomocą ognia bezpośredniego i pośredniego.

Odbiorcą utramobilnych haubic mają być nie tylko jednostki krajowych sił zbrojnych, ale też państwa o mniejszych budżetach obronnych, w tym już teraz wykorzystujące pojazdy Humvee. Integracja haubicy wraz z podwoziem nie będzie droga, co ma uczynić to rozwiązanie relatywnie tanim i zwiększyć atrakcyjność dla uboższych sił zbrojnych.

Zobacz też: BAE Systems zbuduje prototyp w programie ERCA

(armyrecognition.com, defpost.com)

Maj. W. Chris Clyne/US DoD