10 września francuski kontyngent w Dżibuti – FFDj (Forces françaises stationnées à Djibouti) – otrzymał dwa wielozadaniowe transportery opancerzone VBMR Griffon. Żołnierze zajmą się operacyjną oceną techniczną pojazdu w wymagającym klimacie, w tym zachowania podzespołów w czasie upałów. Jest to istotny element przygotowań do rozmieszczenia Griffonów w regionie Sahelu w ramach operacji „Barkhane”, które planowane jest na przyszły roku. Dżibuti leży w zbliżonej szerokości geograficznej do przyszłego teatru działań i ma podobny klimat.

Podczas pierwszego – choć testowego – rozmieszczenia w Afryce pojazdy spędziły dziesięć dni na przemierzaniu półpustynnego terenu Dżibuti. Przebadano niemal wszelkie podzespoły i poddano ocenie ich odporność na wpływ gorącego klimatu i trudnego terenu. Sprawdzono podwozie i system uzbrojenia, w tym zdalnie sterowany moduł Hornet, oraz łącze systemu nawigacji GPS.

Zdjęcia opublikowane na Twitterze wskazują, że jednego Griffona wyposażono w pancerz siatkowy osłaniający wszystkie cztery boki. Ten rodzaj pancerza może znaleźć zastosowanie na niektórych lub wręcz wszystkich wozach tego typu, które trafią do Mali. W czasie afrykańskich prób testowano również zsmu z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Testy są elementem zgrywania mieszanych grup bojowych SGTIA (Sous-Groupement Tactique InterArmes). Zorganizował je 5. mieszany pułk zamorski (5e régiment interarmes d’outre-mer), specjalizujący się w działaniach daleko poza granicami państwa i mający być przyszłym użytkownikiem Griffonów. Pułk stacjonuje w Dżibuti od 1 listopada 1969 roku. Jest to ostatni ogólnowojskowy pułk Armée de terre składający się z kompanii piechoty zmechanizowanej, szwadronu lekkiej kawalerii, baterii artylerii oraz kompanii dowodzenia i wsparcia.

Griffon to sześcio- lub czterokołowy transporter opancerzony zabierający trzyosobową załogę i do dziesięciu żołnierzy desantu. Uzbrojenie stanowią karabiny maszynowe kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra, lub granatnik kalibru 40 milimetrów w zsmu. Seryjne Griffony trafiają do jednostek liniowych od lipca 2019 roku. Ostatnią partię dostarczono w lipcu, zaś dziesięć dni temu zamówiono kolejną transzę 271 pojazdów.

Zobacz też: Porozumienie Indii i Japonii w koalicji równoważącej wpływy Chin

(informacja prasowa)

Ministère des Armées