W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia chińskiego okrętu desantowego uzbrojonego być może w działo elektromagnetyczne. Jeżeli przypuszczenia te są prawdziwe, oznacza to, że chiński projekt wyprzedził prace prowadzone w Stanach Zjednoczonych.

Na dziobie okrętu desantowego widać Haiyang Shan typu 072III w miejsce standardowej wieżyczki zdwojonego działka kalibru 37 milimetrów widać dużo większą wieżę artyleryjską. Natomiast na pokładzie ustawiono trzy kontenery, a w jednym z nich zabudowano urządzenie klimatyzacyjne. Przeznaczenie kontenerów jest niejasne.

Zdaniem części analityków umieszczono w nich generatory zaopatrujące działo w energię elektryczną. Krytycy takiej interpretacji zwracają uwagę, że ładownia okrętu oferuje znacznie lepsze warunki do zabudowy układu energetycznego dużej mocy, a w kontenerach ulokowano raczej aparaturę pomiarowo-badawczą.

O dużym zaawansowaniu prowadzonych w Chinach prac na działem elektromagnetycznym mówiono już w ubiegłym roku. Wówczas sugerowano jednak, iż Chińczycy zdecydowali się opracować prostszy i mniej prądożerny zestaw obrony bezpośredniej. Tymczasem uzbrojenie zainstalowane na pokładzie Haiyang Shan wygląda na artylerię główną. Według niektórych specjalistów może jednak chodzić nie o działo elektromagnetyczne, ale o zestaw hybrydowy, wykorzystujący pociski opracowane dla działa elektromagnetycznego, lecz wystrzeliwujący je przy pomocy chemicznych materiałów miotających.

Nie wiadomo, gdzie wykonano zdjęcie. Część obserwatorów sugeruje położony nad Jangcy śródlądowy Wuhan lub pobliski Wuchang. Tamtejsza stocznia ma duże doświadczenie w budowie okrętów desantowych typu 072 i mogła podjąć się montażu działa elektromagnetycznego. Tezę tę wspiera ulokowanie w Wuhanie zespołu wiceadmirała Ma Weiminga, pracującego nad działem elektromagnetycznym, EMALS i zintegrowanym systemem napędu elektrycznego (IEPS). W październiku 2017 roku Ma informował o przełomie w pracach nad działem elektromagnetycznym.

Tymczasem w Stanach zjednoczonych po licznych zawirowaniach projekt działa elektromagnetycznego zawisł w próżni. W lipcu 2017 roku BAE Systems przeprowadziło przełomowy test, obejmujący wystrzelenie serii pocisków, ciągle jednak nic nie wiadomo o próbach na pokładzie okrętu. US Navy zapowiadała je już w 2014 roku, a do wykonania tego zadania miał posłużyć katamaran transportowy USNS Millinocket (JHSV-3).

(thedrive.com, twitter.com/xinfengcao)

樱井千一, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported