Zastępca dyrektora Urałwagonzawodu do spraw współpracy wojskowo-technicznej Igor Kulikow poinformował, że testy bojowego wozu piechoty Enigma rozpoczną się w 2017 roku. Oznacza to przynajmniej roczne opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów; dyrektor generalny rosyjskiego przedsiębiorstwa Oleg Sienko mówił wcześniej, że testy rozpoczną się w 2016 roku.

Udzielając wywiadu podczas targów przemysłu obronnego DEFEXPO India-2016, Kulikow powiedział, że Urałwagonzawod ściśle współpracuje z przedsiębiorstwem Emirates Defense Technologies. Efektem będzie pojawienie się demonstratora technologii Enigmy do testów w następnym roku. Odbędą się one w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Mamy nadzieję, że próby zakończą się sukcesem – oświadczył.

Bwp Enigma w układzie 8×8 zaprojektowała emiracka Emirates Defense Technology. Była to odpowiedź na wymagania sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla nowego bojowego wozu piechoty. Po raz pierwszy pojazd ujawniono szerszej publiczności podczas targów obronnych IDEX w Abu Zabi w lutym 2015 roku. Pokazany został z modułem bojowym BMP-3.

Pojazd wyposażono w produkowaną przez AO CNII Buriewiestnik z Niżnego Nowogrodu wieżę bezzałogową AU-200M Bajkał z armatą kalibru 57 milimetrów. AU-200M była wcześniej przeznaczona dla rosyjsko-francuskiego projektu bojowego wozu piechoty Atom, który przeszedł do historii z powodu sankcji nałożonych na Rosję. Armatę cechuje szybkostrzelność na poziomie 120 strzałów na minutę, maksymalna donośność 12 kilometrów w poziomie i 8 kilometrów w pionie. Dodatkowe uzbrojenie stanowi sprzężony z armatą karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Dysponuje on 2000 pocisków, zasięg skutecznego ognia wynosi około 1500 metrów.

(armyrecognition.com; na ilustracji wieża bezzałogowa AU-200M Bajkał z armatą kalibru 57 milimetrów, materiały prasowe AO CNII Buriewiestnik)