Pocisk wystrzelono z okrętu zlokalizowanego nieopodal nadbrzeżnego dystryktu Visakhapatnam leżącego w stanie Andhra Pradesh we wschodnich Indiach nad Zatoką Bengalską. Był to trzydziesty czwarty z kolei test w całym programie. Według hinduskich źródeł, BrahMos wykonał podwójny manewr przypominający literę „S”, uderzając następnie w wyznaczony cel. Pocisk wbił się w kadłub okrętu jeden metr powyżej poziomu wody.

Testowany egzemplarz jest wersją zmodyfikowaną, która polegała na zainstalowaniu zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej, podobnych do tych, jakie funkcjonują na rosyjskich rakietach strategicznych dalekiego zasięgu: Ch-555 i Ch-101. Do istniejącej platformy inercyjnej ( w drugiej fazie lotu samonaprowadzanie pasywno-aktywne) dodano technologię bazującą na nawigacji satelitarnej GPS-GLONASS. W związku z tym, po namierzenie celu, pocisk podąża w jego kierunku z dużą precyzją, nieustannie otrzymuje aktualizowane współrzędne z systemu nawigacji satelitarnej

BrahMos to naddźwiękowy pociski manewrujący o ograniczonej wykrywalności. W podstawowej wersji jest to pocisk przeciwokrętowy klasy woda-woda, przeznaczony do zwalczania celów naziemnych (woda-ziemia). Istnieje także wersja pocisku ziemia-ziemia. W fazie rozwoju są wersje lotnicza oraz wystrzeliwana z okrętów podwodnych.

Produkt powstał w kooperacji z Federacją Rosyjską. Jego przodkiem był rosyjski pocisk kierowany P-800 Onyks (w wersji eksportowej: Jachont). Tego typu broń znajduje się w służbie indyjskiej armii oraz marynarki wojennej. Całkiem niedawno testowano BrahMosy w wersji lotniczej. Obecnie rozwijany jest BrahMos II – hiperdźwiękowy pocisk typu cruise, który osiągnie prędkość siedmiu Machów, stając się tym samym najszybszym pociskiem manewrującym na świecie.

(en.rian.ru)

One half 3544, domena publiczna