419. Eskadra Doświadczalna przeprowadziła próby w locie bombowca B-52 w celu sprawdzenia możliwości samolotu pod kątem zrzucana ulotek. Są one często wykorzystywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych do prowadzenia wojny psychologicznej, wzywania do poddania się i przekazywania informacji lokalnym społecznościom na obszarze prowadzenia działań zbrojnych.

W czasie dwóch lotów na poligonie Point Mugu Sea Test Range i ośmiu kolejnych na poligonie Precision Impact Range Area w Edwards, B-52 udanie zrzuciły zawierające ulotki bomby PDU-5/B. Bomby zostały zrzucone z podkrzydłowych pylonów HSAB, a głównym celem prób było sprawdzenie czy oddzielające się bomby nie uderzą w silniki lub inne części bombowca. Sprawdzenie niezawodności samych bomb było zadaniem pobocznym, ale również wypadło pomyślnie.

PDU-5/B jest wariantem szeroko rozpowszechnionych bomb kasetowych Mk 20 Rockeye II/SUU-76B/CBU-99/-100, których oznaczenie zmieniało się w zależności od rodzaju ładunków bojowych. PDU-5/B były już używane bojowo na przykład w czasie operacji „Iraqi Freedom”, ale wtedy były zrzucane z myśliwców F-16.

Ta seria testów zakończyła się powodzeniem, a w nieokreślonej jeszcze przyszłości zostanie przeprowadzona druga seria testów obejmujących zrzut bomb PDU-5/B z komór bombowych.

Zobacz też: Zbudowany zbyt dobrze by spaść. B-52 bez ogona

(edwards.af.mil)

U.S. Air Force/Staff Sgt. Christopher Boitz